| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 8 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 22 |
| Countries | 18 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Giorgi Asanidze bodyweight: 84.74 kg |
180.0 | |||
| 🥈 | Aliaksandr Anishchanka bodyweight: 84.52 kg |
177.5 | |||
| 🥉 | Milen Dobrev bodyweight: 84.58 kg |
175.0 | |||
| 4 | Shahin Nassiri Nia bodyweight: 84.68 kg |
172.5 | |||
| 5 | Marc Huster bodyweight: 83.96 kg |
167.5 | |||
| 6 | Valeriu Calancea bodyweight: 83.96 kg |
167.5 | |||
| 7 | Aslanbek Yediyev bodyweight: 84.36 kg |
167.5 | |||
| 8 | Georgi Gardev bodyweight: 84.18 kg |
165.0 | |||
| 9 | Mariusz Rytkowski bodyweight: 84.28 kg |
165.0 | |||
| 10 | Natiq Həsənov bodyweight: 84.78 kg |
160.0 | |||
| 11 | Ernesto Quiroga bodyweight: 84.82 kg |
160.0 | |||
| 12 | Christos Christoforidis bodyweight: 82.64 kg |
155.0 | |||
| 13 | Song Jong-Sik bodyweight: 83.70 kg |
155.0 | |||
| 14 | Konstantinos Papadopoulos bodyweight: 84.12 kg |
155.0 | |||
| 15 | José Moreno bodyweight: 84.46 kg |
150.0 | |||
| 16 | Jairo Cossio bodyweight: 84.58 kg |
150.0 | |||
| 17 | Tony Arthur bodyweight: 83.98 kg |
140.0 | |||
| 18 | Julien Galipeau bodyweight: 84.78 kg |
140.0 | |||
| 19 | Gabriel Prongué bodyweight: 84.62 kg |
122.5 | |||
| NVL | Stephen Ward bodyweight: 84.90 kg |
— | |||
| NVL | David Matam bodyweight: 84.76 kg |
— | |||
| DQ | Gagik Khachatryan bodyweight: 84.52 kg |
[180.0] | * |