| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 8 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 20 |
| Countries | 17 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Giorgi Asanidze bodyweight: 84.74 kg |
210.0 | |||
| 🥈 | Ernesto Quiroga bodyweight: 84.82 kg |
210.0 | |||
| 🥉 | Aliaksandr Anishchanka bodyweight: 84.52 kg |
207.5 | |||
| 4 | Milen Dobrev bodyweight: 84.58 kg |
207.5 | |||
| 5 | Song Jong-Sik bodyweight: 83.70 kg |
205.0 | |||
| 6 | Valeriu Calancea bodyweight: 83.96 kg |
205.0 | |||
| 7 | Mariusz Rytkowski bodyweight: 84.28 kg |
202.5 | |||
| 8 | Aslanbek Yediyev bodyweight: 84.36 kg |
200.0 | |||
| 9 | Christos Christoforidis bodyweight: 82.64 kg |
195.0 | |||
| 10 | David Matam bodyweight: 84.76 kg |
192.5 | |||
| 11 | Konstantinos Papadopoulos bodyweight: 84.12 kg |
190.0 | |||
| 12 | Natiq Həsənov bodyweight: 84.78 kg |
190.0 | |||
| 13 | Jairo Cossio bodyweight: 84.58 kg |
187.5 | |||
| 14 | José Moreno bodyweight: 84.46 kg |
185.0 | |||
| 15 | Stephen Ward bodyweight: 84.90 kg |
180.0 | |||
| 16 | Julien Galipeau bodyweight: 84.78 kg |
177.5 | |||
| 17 | Tony Arthur bodyweight: 83.98 kg |
170.0 | |||
| 18 | Gabriel Prongué bodyweight: 84.62 kg |
160.0 | |||
| NVL | Shahin Nassiri Nia bodyweight: 84.68 kg |
— | |||
| DNS | Marc HusterDNS bodyweight: 83.96 kg |
— | |||
| DNS | Georgi GardevDNS bodyweight: 84.18 kg |
— | |||
| DQ | Gagik Khachatryan bodyweight: 84.52 kg |
[207.5] | * |