| Competition | 2002 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Warszawa
|
| Held | 23 November 2002 |
| Status | Medal |
| Competitors | 30 |
| Countries | 23 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Zlatаn Vasilev bodyweight: 83.45 kg |
385.0 | |||
| 🥈 | Giorgi Asanidze bodyweight: 84.90 kg |
385.0 | |||
| 🥉 | Ruslan Novikau bodyweight: 84.35 kg |
380.0 | |||
| 4 | Ilirian Suli bodyweight: 84.65 kg |
380.0 | |||
| 5 | Valeriu Calancea bodyweight: 84.35 kg |
377.5 | |||
| 6 | Mariusz Rytkowski bodyweight: 84.60 kg |
377.5 | |||
| 7 | Yuan Aijun bodyweight: 84.65 kg |
370.0 | |||
| 8 | Ilir Kafarani bodyweight: 84.40 kg |
367.5 | |||
| 9 | Hadi Panzevan bodyweight: 84.90 kg |
367.5 | |||
| 10 | Ayhan Çiçek bodyweight: 83.45 kg |
365.0 | |||
| 11 | Oscar Chaplin, III bodyweight: 84.35 kg |
357.5 | |||
| 12 | György Ehrlich bodyweight: 84.50 kg |
357.5 | |||
| 13 | Jiang Hairong bodyweight: 82.75 kg |
355.0 | |||
| 14 | Héctor Ballesteros bodyweight: 83.30 kg |
355.0 | |||
| 15 | Anatoliy Mushyk bodyweight: 83.45 kg |
352.5 | |||
| 16 | Volodymyr Bondar bodyweight: 83.50 kg |
350.0 | |||
| 17 | José Llerena bodyweight: 84.65 kg |
340.0 | |||
| 18 | Francesco De Tommaso bodyweight: 84.90 kg |
340.0 | |||
| 19 | Kazumi Suzuki bodyweight: 83.75 kg |
335.0 | |||
| 20 | Pavol Trojčák bodyweight: 84.80 kg |
310.0 | |||
| 21 | Deniss Žuļins bodyweight: 81.90 kg |
300.0 | |||
| 22 | Yuki Hiraoka bodyweight: 85.00 kg |
300.0 | |||
| 23 | Carl Dumas bodyweight: 81.20 kg |
285.0 | |||
| DNF | Iraklis Psomiadis bodyweight: 84.35 kg |
— | |||
| DNF | Aslanbek Yediyev bodyweight: 84.85 kg |
— | |||
| DNF | Ondrej Kutlík bodyweight: 84.35 kg |
— | |||
| DNF | Natiq Həsənov bodyweight: 85.00 kg |
— | |||
| DNF | Georgios Markoulas bodyweight: 84.85 kg |
— | |||
| DNF | Tigran Kamalyan bodyweight: 84.55 kg |
— | |||
| DNF | Karol Gorczyczewski bodyweight: 83.35 kg |
— |