| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 13 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 30 |
| Countries | 21 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Georgi Gardev bodyweight: 82.66 kg |
177.5 | |||
| 🥈 | Pyrros Dimas bodyweight: 84.28 kg |
178.0 | |||
| 🥉 | Yury Myshkovets bodyweight: 84.12 kg |
175.0 | |||
| 4 | Marc Huster bodyweight: 84.23 kg |
175.0 | |||
| 5 | Iurie Cojuhari bodyweight: 84.27 kg |
175.0 | |||
| 6 | Kiril Kounev bodyweight: 84.67 kg |
170.0 | |||
| 7 | Dursun Sevinç bodyweight: 84.92 kg |
170.0 | |||
| 8 | Krzysztof Siemion bodyweight: 84.48 kg |
167.5 | |||
| 9 | Nasser Helal bodyweight: 84.70 kg |
157.5 | |||
| 10 | Álvaro Velasco bodyweight: 83.37 kg |
155.0 | |||
| 11 | Mohamed Moussa El-Dib bodyweight: 83.95 kg |
155.0 | |||
| 12 | Santiago Martínez bodyweight: 84.43 kg |
155.0 | |||
| 13 | Said-Magomed Gortikov bodyweight: 84.78 kg |
155.0 | |||
| 14 | Tofiq Heydərov bodyweight: 84.95 kg |
155.0 | |||
| 15 | Francesco De Tommaso bodyweight: 84.62 kg |
152.5 | |||
| 16 | Zhang Yong bodyweight: 82.63 kg |
150.0 | |||
| 17 | Ondrej Kutlík bodyweight: 83.89 kg |
150.0 | |||
| 18 | Leon Griffin bodyweight: 84.71 kg |
150.0 | |||
| 19 | Sergio Mannironi bodyweight: 81.78 kg |
147.5 | |||
| 20 | Dainis Zīlītis bodyweight: 84.74 kg |
147.5 | |||
| 21 | José Llerena bodyweight: 82.14 kg |
145.0 | |||
| 22 | Stephen Ward bodyweight: 84.90 kg |
145.0 | |||
| 23 | Toni Puurunen bodyweight: 84.58 kg |
142.5 | |||
| 24 | Damian Brown bodyweight: 81.19 kg |
140.0 | |||
| 25 | Éric Chevrier bodyweight: 84.02 kg |
140.0 | |||
| 26 | Robert Doucet bodyweight: 84.31 kg |
140.0 | |||
| 27 | Jaarli Pirkkiö bodyweight: 84.36 kg |
140.0 | |||
| 28 | Atila Šebešćen bodyweight: 84.44 kg |
135.0 | |||
| 29 | Ivica Brešković bodyweight: 84.89 kg |
115.0 | |||
| NVL | Aleksandrs Žerebkovs bodyweight: 84.78 kg |
— |