| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 28 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 47 |
| Countries | 34 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Andrey Chemerkin bodyweight: 181.72 kg |
257.5 | |||
| 🥈 | Kim Tae-Hyeon bodyweight: 133.63 kg |
252.5 | |||
| 🥉 | Jaber Salem bodyweight: 118.86 kg |
250.0 | |||
| 4 | Hennadiy Krasylnykov bodyweight: 118.40 kg |
242.5 | |||
| 5 | Hossein Reza Zadeh bodyweight: 146.95 kg |
242.5 | |||
| 6 | Viktors Ščerbatihs bodyweight: 135.90 kg |
240.0 | |||
| 7 | Ronny Weller bodyweight: 147.49 kg |
240.0 | |||
| 8 | Ashot Danielyan bodyweight: 162.55 kg |
240.0 | |||
| 9 | Ruslan Doroshuk bodyweight: 131.27 kg |
235.0 | |||
| 10 | Stian Grimseth bodyweight: 155.09 kg |
235.0 | |||
| 11 | Paweł Najdek bodyweight: 127.34 kg |
232.5 | |||
| 12 | Sergey Flerko bodyweight: 128.44 kg |
232.5 | |||
| 13 | Axel Franz bodyweight: 140.82 kg |
232.5 | |||
| 14 | Artem Udachyn bodyweight: 130.56 kg |
230.0 | |||
| 15 | Igor Khalilov bodyweight: 136.35 kg |
230.0 | |||
| 16 | Tibor Stark bodyweight: 144.36 kg |
227.5 | |||
| 17 | Mariusz Jędra bodyweight: 111.51 kg |
225.0 | |||
| 18 | Jon Tecedor bodyweight: 135.52 kg |
220.0 | |||
| 19 | Shane Hamman bodyweight: 159.10 kg |
220.0 | |||
| 20 | Mika Reijonen bodyweight: 108.68 kg |
217.5 | |||
| 21 | Raimonds Bergmanis bodyweight: 134.63 kg |
217.5 | |||
| 22 | Bruno Soto bodyweight: 148.59 kg |
215.0 | |||
| 23 | George Kobaladze bodyweight: 107.98 kg |
210.0 | |||
| 24 | Mohamed Hany bodyweight: 119.58 kg |
207.5 | |||
| 25 | Hironobu Asada bodyweight: 115.32 kg |
205.0 | |||
| 26 | Apolosio Tokotuu bodyweight: 114.02 kg |
202.5 | |||
| 27 | Dalbir Singh bodyweight: 122.31 kg |
202.5 | |||
| 28 | Vitalijus Undráitis bodyweight: 107.42 kg |
200.0 | |||
| 29 | Hasanen Al-Shikh bodyweight: 109.62 kg |
200.0 | |||
| 30 | Giles Greenwood bodyweight: 121.95 kg |
200.0 | |||
| 31 | Nigel Avery bodyweight: 114.55 kg |
197.5 | |||
| 32 | Ernesto Montoya bodyweight: 109.72 kg |
195.0 | |||
| 33 | Edries González bodyweight: 138.89 kg |
195.0 | |||
| 34 | Aleko Nozadze bodyweight: 110.25 kg |
192.5 | |||
| 35 | Harald Steiner bodyweight: 128.06 kg |
192.5 | |||
| 36 | Gurbinder Cheema bodyweight: 108.11 kg |
190.0 | |||
| 37 | Jan Mušínský bodyweight: 144.62 kg |
190.0 | |||
| 38 | Saulius Brusokas bodyweight: 118.59 kg |
180.0 | |||
| 39 | Haidar Dakhil bodyweight: 118.91 kg |
180.0 | |||
| 40 | Ali Ben Medjghaia bodyweight: 126.52 kg |
180.0 | |||
| 41 | Sharlon Hellement bodyweight: 120.30 kg |
175.0 | |||
| 42 | Bo Hegnsborg bodyweight: 109.18 kg |
170.0 | |||
| 43 | Roy Duckers bodyweight: 118.46 kg |
147.5 | |||
| 44 | Ara Vardanyan bodyweight: 137.14 kg |
— | |||
| 46 | Mikko Viitala bodyweight: 119.61 kg |
— | |||
| 47 | Henrik Kaus bodyweight: 116.14 kg |
— | |||
| DQ | Ruslan Mehmedov bodyweight: 131.81 kg |
[187.5] | * | ||
| DNS | Markus MarksteinerDNS bodyweight: 126.49 kg |
— |