| Competition | 1986 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Sofia
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 25 |
| Countries | 20 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Borislav Gidikov bodyweight: 75.00 kg |
168.5 | |||
| 🥈 | Aleksandar Varbanov bodyweight: 74.65 kg |
165.0 | |||
| 🥉 | Andrei Socaci bodyweight: 74.35 kg |
157.5 | |||
| 4 | István Messzi bodyweight: 74.70 kg |
155.0 | |||
| 5 | Dave Morgan bodyweight: 74.90 kg |
155.0 | |||
| 6 | Cai Yanshu bodyweight: 74.95 kg |
155.0 | |||
| 7 | Luboš Studnička bodyweight: 74.20 kg |
150.0 | |||
| 8 | Nelson Caraballo bodyweight: 75.00 kg |
150.0 | |||
| 9 | Hermann Kubenka bodyweight: 74.50 kg |
147.5 | |||
| 10 | Francisco Allegüez bodyweight: 74.50 kg |
145.0 | |||
| 11 | Liao Jiguang bodyweight: 74.80 kg |
145.0 | |||
| 12 | Armen Khalil bodyweight: 74.45 kg |
142.5 | |||
| 13 | Daniel Bango bodyweight: 74.85 kg |
142.5 | |||
| 14 | Jorge Soares bodyweight: 74.35 kg |
140.0 | |||
| 15 | Pietro Pujia bodyweight: 74.50 kg |
140.0 | |||
| 16 | Haruki Ueshima bodyweight: 74.85 kg |
135.0 | |||
| 17 | John Christensen bodyweight: 73.80 kg |
132.5 | |||
| 18 | Louis Payer bodyweight: 74.40 kg |
132.5 | |||
| 19 | Hong Sung-Woo bodyweight: 74.60 kg |
130.0 | |||
| 20 | Paul Harrison bodyweight: 73.25 kg |
127.5 | |||
| 21 | Zoneir Traboulsi bodyweight: 72.00 kg |
125.0 | |||
| 22 | Mostafa Fawzi bodyweight: 72.85 kg |
125.0 | |||
| 23 | Charalampos Sfakianakis bodyweight: 73.80 kg |
125.0 | |||
| 24 | Muyiwa Odusanya bodyweight: 74.05 kg |
125.0 | |||
| 25 | Norbert Durstberger bodyweight: 74.90 kg |
125.0 | |||
| DNS | Antoine BatsikDNS bodyweight: 74.30 kg |
— |