| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 24 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 39 |
| Countries | 30 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Galabin Boevski bodyweight: 68.65 kg |
195.0 | * | ||
| 🥈 | Georgios Tzelilis bodyweight: 68.53 kg |
190.0 | |||
| 🥉 | Valerios Leonidis bodyweight: 68.68 kg |
187.5 | |||
| 4 | Zhang Guozheng bodyweight: 68.90 kg |
187.5 | |||
| 5 | Marian-Nicolae Dodita bodyweight: 68.76 kg |
185.0 | |||
| 6 | Siarhei Laurenau bodyweight: 68.62 kg |
182.5 | |||
| 7 | Rudik Petrosyan bodyweight: 68.87 kg |
182.5 | |||
| 8 | Yasin Arslan bodyweight: 68.32 kg |
180.0 | |||
| 9 | Erwin Abdullah bodyweight: 68.32 kg |
180.0 | |||
| 10 | Kim Hak-Bong bodyweight: 68.67 kg |
180.0 | |||
| 11 | Nasser Sarouf Fadel bodyweight: 68.72 kg |
180.0 | |||
| 12 | Turan Mirzəyev bodyweight: 68.76 kg |
180.0 | |||
| 13 | Wan Jianhui bodyweight: 68.87 kg |
180.0 | |||
| 14 | Cristiano Ficco bodyweight: 68.99 kg |
180.0 | |||
| 15 | François Demeure bodyweight: 68.40 kg |
177.5 | |||
| 16 | Kalman Szasz bodyweight: 68.66 kg |
177.5 | |||
| 17 | Andrey Matveyev bodyweight: 68.84 kg |
177.5 | |||
| 18 | Javad Khoshdel bodyweight: 68.92 kg |
177.5 | |||
| 19 | Rudolf Lukáč bodyweight: 68.59 kg |
175.0 | |||
| 20 | Israel Militosyan bodyweight: 68.88 kg |
175.0 | |||
| 21 | Fouad Bouzenada bodyweight: 68.92 kg |
175.0 | |||
| 22 | Asif Məlikov bodyweight: 67.53 kg |
172.5 | |||
| 23 | Yoshihisa Miyaji bodyweight: 68.80 kg |
172.5 | |||
| 24 | Ahmed Samir bodyweight: 68.91 kg |
172.5 | |||
| 25 | Armenak Takhmazian bodyweight: 68.68 kg |
170.0 | |||
| 26 | Jonny González bodyweight: 68.73 kg |
170.0 | |||
| 27 | Heriberto Barbosa bodyweight: 68.73 kg |
170.0 | |||
| 28 | Mohammad Ali Falahatinejad bodyweight: 68.93 kg |
170.0 | |||
| 29 | Sébastien Groulx bodyweight: 68.29 kg |
165.0 | |||
| 30 | Ulan Moldodosov bodyweight: 68.70 kg |
165.0 | |||
| 31 | Abdel Manaane Yahiaoui bodyweight: 68.60 kg |
162.5 | |||
| 32 | Lin Chieh-Chih bodyweight: 68.78 kg |
155.0 | |||
| 33 | Miroslav Janíček bodyweight: 68.91 kg |
150.0 | |||
| 34 | Francis Zarques bodyweight: 67.82 kg |
130.0 | |||
| 35 | Darius Kiveris bodyweight: 68.52 kg |
130.0 | |||
| 36 | Rik Kruisselbrink bodyweight: 68.79 kg |
125.0 | |||
| 37 | James Power bodyweight: 67.13 kg |
115.0 | |||
| 38 | Samson N'Dicka-Matam bodyweight: 68.18 kg |
— | |||
| 39 | Björn Falkland bodyweight: 68.91 kg |
— | |||
| DNS | Faisal AhmedDNS bodyweight: 68.59 kg |
— | |||
| DNS | Alexis BatistaDNS bodyweight: 68.75 kg |
— |