| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 27 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 60 |
| Countries | 45 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Akakios Kakiasvili bodyweight: 92.96 kg |
187.5 | * | ||
| 🥈 | Leonidas Kokas bodyweight: 92.60 kg |
185.0 | |||
| 🥉 | Hakob Pilosyan bodyweight: 93.85 kg |
182.5 | |||
| 4 | Szymon Kołecki bodyweight: 93.39 kg |
180.0 | |||
| 5 | Kouroush Bagheri bodyweight: 93.75 kg |
180.0 | |||
| 6 | Andrey Makarov bodyweight: 91.62 kg |
177.5 | |||
| 7 | Tadeusz Drzazga bodyweight: 93.04 kg |
177.5 | |||
| 8 | Paval Bazuk bodyweight: 91.71 kg |
175.0 | |||
| 9 | Bünyamin Sudaş bodyweight: 93.12 kg |
175.0 | |||
| 10 | Lars Betker bodyweight: 93.21 kg |
175.0 | |||
| 11 | Zoltán Kovács bodyweight: 93.77 kg |
175.0 | |||
| 12 | Aleksey Petrov bodyweight: 93.79 kg |
175.0 | |||
| 13 | Oleh Chumak bodyweight: 93.15 kg |
172.5 | |||
| 14 | Alan Tsagaev bodyweight: 93.78 kg |
172.5 | |||
| 15 | Vyacheslav Nyu bodyweight: 91.91 kg |
170.0 | |||
| 16 | Carlos Hernández bodyweight: 93.10 kg |
170.0 | |||
| 17 | Michel Batista bodyweight: 93.82 kg |
170.0 | |||
| 18 | Aliaksandr Neshai bodyweight: 93.85 kg |
170.0 | |||
| 19 | Maksim Agapitov bodyweight: 92.94 kg |
167.5 | |||
| 20 | Almazbek Askeyev bodyweight: 93.71 kg |
167.5 | |||
| 21 | Tom Gough bodyweight: 93.50 kg |
162.5 | |||
| 22 | Jeon Yong-Seong bodyweight: 93.72 kg |
162.5 | |||
| 23 | Žydrūnas Smelstorius bodyweight: 88.93 kg |
160.0 | |||
| 24 | Mihai Vihodet bodyweight: 92.63 kg |
160.0 | |||
| 25 | Alphonse Hercule Matam bodyweight: 93.07 kg |
160.0 | |||
| 26 | Jürgen Matzku bodyweight: 93.27 kg |
160.0 | |||
| 27 | Sergejs Lazovskis bodyweight: 93.52 kg |
160.0 | |||
| 28 | Roman Hlad bodyweight: 93.56 kg |
160.0 | |||
| 29 | Ahmed Moustafa bodyweight: 93.98 kg |
157.5 | |||
| 30 | Jairo Cossio bodyweight: 88.58 kg |
155.0 | |||
| 31 | Tony Arthur bodyweight: 91.44 kg |
155.0 | |||
| 32 | Fazilbek Urazymbetov bodyweight: 92.55 kg |
155.0 | |||
| 33 | Peter Kelley bodyweight: 93.85 kg |
155.0 | |||
| 34 | Jaroslav Jokeľ bodyweight: 93.85 kg |
155.0 | |||
| 35 | Sacha Amédé bodyweight: 93.95 kg |
155.0 | |||
| 36 | Mohamed Yousif Fadel bodyweight: 93.30 kg |
152.5 | |||
| 37 | Khajik Khajoyan bodyweight: 92.48 kg |
150.0 | |||
| 38 | Harvey Goodman bodyweight: 92.51 kg |
150.0 | |||
| 39 | Denis François bodyweight: 92.86 kg |
147.5 | |||
| 40 | Andrew Callard bodyweight: 93.58 kg |
147.5 | |||
| 41 | Sergio Britva bodyweight: 87.20 kg |
142.5 | |||
| 42 | Carlos HolguÃn bodyweight: 93.44 kg |
142.5 | |||
| 43 | Saleh Mohammed Jiwad bodyweight: 92.83 kg |
140.0 | |||
| 44 | Artur Lagja bodyweight: 93.12 kg |
140.0 | |||
| 45 | Wang Kuo-Chen bodyweight: 93.96 kg |
137.5 | |||
| 46 | Peter Banke bodyweight: 92.22 kg |
135.0 | |||
| 47 | Guy Marineau bodyweight: 93.22 kg |
135.0 | |||
| 48 | Odd Gunnar Røyseth bodyweight: 93.40 kg |
135.0 | |||
| 49 | Henrik Herr bodyweight: 93.40 kg |
135.0 | |||
| 50 | Janos Nemeshazy bodyweight: 93.21 kg |
130.0 | |||
| 51 | Thierry Huguenin bodyweight: 87.77 kg |
122.5 | |||
| NVL | DarÃo Lecman bodyweight: 93.82 kg |
— | |||
| NVL | Kiril Kounev bodyweight: 93.49 kg |
— | |||
| NVL | Benjamin Pirkkiö bodyweight: 93.83 kg |
— | |||
| NVL | Elion Ago bodyweight: 87.28 kg |
— | |||
| NVL | Gunnar Lögdahl bodyweight: 93.87 kg |
— | |||
| NVL | Rodin Thoma bodyweight: 93.12 kg |
— | |||
| NVL | VÃtor Manuel Graça bodyweight: 93.48 kg |
— | |||
| NVL | Abdulsala Wershefani bodyweight: 91.51 kg |
— | |||
| DQ | Diego Facca bodyweight: 93.37 kg |
[150.0] | * |